Ian Thorpe - legendy pływackie
Data i miejsce urodzenia: 13.10.1982, Sydney
Narodowość: Australia
Dyscyplina: Pływak
Największe osiągnięcia:
- 9-krotny medalista Igrzysk Olimpijskich
- 3-krotny Mistrz Olimpijski z Sydney – 400m stylem dowolny, sztafeta 4x100 m stylem dowolnym, sztafeta 4x200 m stylem dowolnym
- 2-krotny Wicemistrz Olimpijski z Sydney - 200m stylem dowolnym, sztafeta 4x100m stylem zmiennym
- 2-krotny Mistrz Olimpijski z Aten – 200m stylem dowolny, 400m stylem dowolnym
- Wicemistrz Olimpijski z Aten – sztafeta 4x200 m stylem dowolnym
- Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Atenach – 100m stylem dowolnym
- 11-krotny Mistrz Świat, oraz raz srebrny i brązowy medalista
- 22-krotny rekordzista świata
Ian Thorpe to obok nowej gwiazdy pływania - Michaela Phelpsa, najwybitniejszy i najbardziej utytułowany pływak w historii, wielokrotny rekordzista świata, Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski. Charakteryzował się silnymi nogami i potężną sylwetką przy wzroście 195 cm ważył około 100 kg. Koronną konkurencją Thorpe’a był dystans 200 m i 400 m style dowolnym.
Początki
Ian Thorpe urodził się w usportowionej rodzinie, ojciec Iana Ken grał w popularnego w Australii krykieta, a matka w siatkówkę. Jednak żadne z rodziców Iana nie zrobiło kariery w sporcie takiej jak ich syn. Na basen dostał się przez przypadek, gdy poszedł popływać wraz z starszą siostrą Christin(również została pływaczką), która wzmacniała w ten sposób złamany nadgarstek. Kilku letni Thorpe polubił wodę i pływanie. Wygrywał szkolne zawody pływackie, co ułatwiała mu postawna sylwetka, którą nadrabiał braki w technice. Ciekawostką jest, że w początkach przygody Thorpe’a z pływaniem borykał się on z uczuleniem na chlor. Następnie startował w Australijskiej Lidze Szkolnej.
W 1995 r. rozpoczął edukację w East Hills Boys Technology Hight School, gdzie pod okiem trenera Douga Frosta trenował wraz z siostrą. W wieku 13 lat, mający już ponad 180 cm wzrostu Ian Thorpe, znakomicie zaprezentował się na Mistrzostwach Australii w swojej grupie wiekowej, wygrywając tan w konkurencjach na 200 m i 400 m. Rok później zdobył już 5 złotych medali, a wyniki na 200 m i 400 m pozwoliły mu zakwalifikować się na Mistrzostwa Australii. Tam Thorpe w wieku 13 lat i 6 miesięcy miał teoretyczną szansę na zakwalifikowanie się na Igrzyska w Atlancie, choć nie udało mu się tego dokonać. Na kolejnych Australian Championships Age(Mistrzostwa Australii grup wiekowych) zdobył 10 złotych medali i pobił sześć australijskich rekordów.
Początki wielkiej kariery
Ian Thorpe w wieku 14 lat i 5 miesięcy jako najmłodszy Australijczyk został powołany do pływackiej reprezentacji. W 1997 r. na mistrzostwach Pan Pacific, odbywających się w japońskiej Fukuoce, Ian zdobył brązowy medal na swoim koronnym dystansie 400 m stylem dowolnym, zaraz za rewelacyjnym 16-latkiem Grantem Hackettem.
W 1998 r. przyszedł czas na pierwsze Mistrzostwa Świata, które odbywał się w ojczyźnie Thorpe’a. sukces na tej imprezie Ian rozpoczął w sztafecie 4x200 m stylem dowolny, w której wraz z kolegami zdobył złoto. Również złoty krążek zdobył na 400 m stylem dowolnym wyprzedzając minimalnie swego równie uzdolnionego rodaka - Granta Hacketta. Po tym sukcesie i pokonaniu bardziej utytułowanego rodaka, Thorpe stał się bardzo rozpoznawalnym sportowcem w Australii.
Ale to był dopiero początek kariery „Thorpedy”. W 1998 r. na Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej zgarną 4 złote krążki, a rok później w wieku 16 lat pobił po raz pierwszy rekord świata. Było to na Mistrzostwach Świata FINA rozgrywanym na basenie krótkim(25 m)w Hong Kongu na dystansie 200 m. stylem dowolnym, a czas który uzyskał Thorpe to: 1 min 43,26 s.
Nowy pływacki fenomen
W 1999 r. na Mistrzostwach Pan Pacifik, w Sydney Olympic Park, które były swoistą próbą przed olimpijską, talent Thorpe’a ukazał się pełną miarą. W transmitowanych na żywo zawodach uzyskał aż trzy rekordy świata, dwa indywidualne; na 200 m., gdzie pobił rekord o blisko 2 s. i na 400 m stylem dowolnym. Trzeci rekord uzyskał w sztafecie 4x 200 m. W znacznym stopniu pomógł także swojej drużynie w zwycięstwie i złamaniu hegemonii Stanów Zjednoczonych w sztafecie 4x100m stylem dowolnym. Fachowcy i komentatorzy z całego świata byli zgodni; oto narodził się fenomen w pływaniu. Pieniądze, które Thorpe dostał za pobicie pierwszego rekordu(25,000 tyś. dolarów) od razu przeznaczył na cele charytatywne.
Po tak znakomitym występie Ian Thorpe podpisał umowę reklamową z marką adidas i choć suma nie była podana publiczne, wiadomo było, że jest sześciocyfrowa. Wokół tej sprawy było sporo zamieszania, gdyż reprezentacja Australii występowała w strojach marki Speedo. Thorpe został tego roku wybrany Najlepszym Pływakiem Roku przez World Swimmer oraz Australijskim Sportowcem Roku.
Olimpiada w Sydney
Na Igrzyska Olimpijskie w Sydney, Thorpe startował już jako uznana gwiazda i główny faworyt w paru konkurencjach pływackich, szczególnie, że odbywały się w domu mistrza. „Thorpeda” już w kwalifikacjach pobił rekord olimpijski, a w wyścigu finałowym na 400 m. style dowolnym ustanowił rekord świata z czasem 3 min i 40,59 s., wyprzedzając na mecie Włocha Massimiliano Rosolino o blisko trzy długości ciała. Następnie była sztafeta 4x100 m. stylem dowolny, gdzie prym na Olimpiadach wiedli zawsze Amerykanie, nie przegrywając ani razu. Sztafetę świetni rozpoczął Michael Klim płynąc na rekord świata. Jednak Amerykanie nie dawali za wygraną trzymając się bardzo blisko Australijczyków. Ostatni do wody wskoczył Thorpe, jednak dał się wyprzedzić Gary’owi Hallowi Jr.- 4-krotnemu mistrzowi olimpijskiemu. Ale Thorpe dosłownie na ostatnich metrach wydarł zwycięstwo Amerykanom, bijąc przy okazji rekord świata. Radość wśród zawodników i kibiców była ogromna.
Już następnego dnia Thorpe startował na dystansie 200 m. stylem dowolnym, a jego największym konkurentem był wybitny holenderski pływak krótkodystansowy - Pieter van den Hoogenband. Wszyscy oczekiwali kolejnego medalu i rekordu ale tym razem stało się inaczej. Ian stoczył niesamowity bój, ale zajął drugie miejsce zaraz za Holendrem, który pobił tego dnia rekord świata.
Następnego wieczoru Ian Thorpe wraz kolegami konkurował w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. Tym razem Thorpe startował w pierwszej zmianie, dając na jej końcu kilku metrową przewagę nad rywalami, i wygrywając ostatecznie z miażdżąca przewagą nad Amerykanami. Sztafeta uzyskała nowy rekord 7 min 7, 05 s.
Thorpe wystąpił także w eliminacjach sztafety 4x100 stylem zmiennym i choć nie startował już w finale, odebrał srebrny medal. W sumie na Olimpiadzie Thorpe zdobył pięć medali co było najlepszym wynikiem w całej imprezie. W nagrodę dostał zaszczytu niesienia flagi swego kraju na ceremonii zamknięcia.
Kolejne rekordy
W 2001 r. odbyły się Mistrzostwa Świata w Fokuoka. Impreza ta była jedną z najbardziej zdominowanych przez jednego zawodnika w historii mistrzostw. „Thorpeda” jak został nazwany Ian, bił kolejne rekordy i zdobywał złoto na 200 m(1 min 44,06 s.) i 400 m(3 min 40,17 s.) oraz na nowym dla siebie dystansie 800 m(7 min 39,16 s). Ani Hackett ani Hoogenband nie zagrozili fenomenalnemu Australijczykowi. Thorpe zdobył jeszcze trzy złote krążki w sztafecie; 4x100m style zmiennym oraz 4x400 m i 4x200 m stylem dowolnym, gdzie ponownie pomógł osiągnąć najlepszy do tamtej pory czas. Jedynie na 100 m. style, dowolnym zajął dopiero czwarta lokatę. Jednak Ian Thorpe z sześcioma złotymi medalami i czterema rekordami był pierwszym pływakiem MŚ z takimi wynikami.
Po tym jak Ian Thorpe na Olimpiadzie Wspólnoty Brytyjskiej i Mistrzostwach Pan Pacifik zdobył łącznie 11 złotych medali zaczęto go porównywać, do chyba największej legendy Australijskiego pływania Marka Spitza – 33-krotnego rekordzisty świata i zdobywcy rekordowej liczby 7 złotych medali podczas jednych Igrzysk Olimpijskich(pobił go dopiero Michael Phelps). Thorpe po raz kolejny został Najlepszym Pływakiem Roku.
Na przełomie 2002/2003 r. Ian Thorpe rozstał się ze swoim dotychczasowym trenerem Dougiem Frostem, z którym co raz częściej dochodziło do zgrzytów. Związał się ze wcześniejszym asystentem Frosta - Traceyem Menziesem.
Mimo co raz rzadszych spektakularnych występów Iana, wielu uważał, że jest wstanie pobić lub wyrównać rekord Spitza na Olimpiadzie w Atenach w 2004 r. Za nim jednak wystartował na Igrzyskach wywalczył 5 medali w tym trzy złote na Mistrzostwach Świata w Barcelonie, ale w żadnym ze startów zarówno indywidualnych jak i drużynowych nie odnotował rekordu świata.
Olimpiada w Atenach
Igrzyska Olimpijskie w Atenach Thorpe może uznać za udane, choć wielu spodziewało się o wiele większych sukcesów - sam Thorpe studził emocje. Trzeba też podkreślić, że konkurencje pływackie były obsadzone zawodnikami wybitnymi pokroju Thorpe’a jak fenomenalny Michael Phelps, czy też starsi dobrzy znajomi Iana; Pieter van den Hoogenband, Grant Hackett czy Klete Keller. W pamiętnym wyścigu na 200 m stylem dowolnym Ian Thorpe o złoto musiał walczyć z Phelpsem i Holendrem van den Hoogenbandem. Wyścig z racji udziału kilku najwybitniejszych zawodników przełomu XX i XXI wieku został nazwany wyścigiem wszech czasów. Jak przystało na wielkiego mistrza Thorpe wytrzymał presję i przyśpieszając po ostatnim nawrocie prześcigną Holendra i Amerykanina zdobywając złoto w jednym z najmocniej obsadzonych wyścigów w historii. Ian obronił także złoto na dystansie 400 m. stylem dowolnym, choć to, że mógł startować na tym dystansie zawdzięczał Australijskiemu Komitetowi Olimpijskiego, który dał kwalifikację zawodnikowi w drodze wyjątku( Thorpe podczas kwalifikacji olimpijskich został zdyskwalifikowana za falstart). Ale jak widać decyzja ta był słuszna. „Thorpeda” zdobył jeszcze brązowy medal indywidualny na 100 m style dowolny, gdzie tym razem musiał uznać wyższość Pietera van den Hoogenbanda i Rolanda Marka Schoemana, ale i tak został pierwszym olimpijczykiem który na jednej imprezie sięgną po medale na 100 m, 200 m i 400 m. Po sześciu latach dominacji australijskiej sztafety 4x200 m stylem dowolny passa została przerwana. Mimo, że Ian Thorpe na ostatniej zmianie niemal przegonił reprezentanta USA – Klete Kellera, to jednak zabrakło 0,13 s. Słabszy występ australijskiej sztafety był na dystansie 4x100 m stylem dowolnym gdzie zajęła dopiero szósta lokatę.
Problemy ze zdrowiem i zakończenie kariery
Po Olimpiadzie w Atenach Thorpe postanowił nieco odpocząć od pływania. Na pływacki basen wrócił dopiero w grudniu w 2005 r. w Mistrzostwach Nowej Południowej Walii gdzie też oświadczył, że zamierza startować do Igrzysk w Pekinie w 2008 r. Rozpoczął współpracę z nowym trenerem Alanem Thompsonem. Postanowił też skoncentrować się na dystansach 100 m i 200 m, porzucając 400 m. W 2006 r. na Olimpiadzie Wspólnoty Brytyjskiej wygrał konkurencje na 100 m i 200m stylem dowolnym, wycofał się jednak z dalszych występów z powodu problemów z płucami. Jak się potem okazało u Iana zdiagnozowano Mononukleozę. Tego roku złamał też rękę co ponownie wykluczyło go na jakiś czas z treningów.
W 2006 r. wyjechał do USA w i rozpoczął współpracę z Dave Salo, tłumaczył to zbyt dużym zainteresowanie jego osoby przez media Australijskie. Po powrocie do Australii Thorpe wycofał się z kwalifikacji do Mistrzostw Świata w 2007 r. i w dniu 21 listopada 2006 r. ogłosił zakończenie kariery dziękując wszystkim fanom.
W 2011 r. ogłosił, że wznawia treningi, a jego celem jest zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Powrót argumentował miłością i pasją do pływanie oraz chęć ponownej rywalizacji, mimo tego nie zdołał się zakwalifikować się do drużyny olimpijskiej.
Poza sportem
Ian Thorpe jest znany z zamiłowania do mody, był twarzą marki Armani, projektując własną linię bielizny i biżuterii. Znany jest także z działalności charytatywnej, jest założycielem fundacji Ian Thorpe’s Fountain for Youth. Zbierał fundusze na rzecz badań chorób dziecięcych oraz osieroconych i niepełnosprawnych dzieci w Pekinie. Współpracuje także z fundacją Fred Hollows Foundation. W karierze Thorpe’a nie obyło się też bez oskarżeń o doping, jednak FINA oddaliła te zarzuty. Sam Thorpe był wielkim zwolennikiem szczegółowych badań antydopingowych, aby sport był jak najbardziej czysty. Ian Thorpe nadal jest najszybszym 14-latkiem w historii i najmłodszym w historii mężczyzn Mistrzem Świata. Wielu fachowców i znawców pływania uważa, że Thorpe jest najwybitniejszym „freestyleowcem” i średnio-dystansowym pływakiem w historii. 11 września 2001 roku Thorpe'a zaproszono na oglądanie panoramy Nowego Jorku z World Trade Center, na kilka minut przed godziną 9, Ian zorientował się, że nie wziął aparatu. Gdy wrócił do hotelu, włączył telewizor, zobaczył, że w jedną z wież uderzył samolot. W wolnych chwilach lubi oglądać filmy, grać w gry komputerowe oraz serfuwać.
info:wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz